2012. március 4., vasárnap

Hazai sikerek a motorsportban

Talmácsi Gábor nyerte a Gyorsaságimotoros Világbajnokságot a 125 cc- es kategóriában. A magyar versenyző idén 3 győzelemmel büszkélkedhet, nem beszélve a rengeteg dobogós helyezésről. Az idény során Talma legnagyobb ellenfele  kétségtelenül a csapattársa, Hector Faubel volt. A pontkülönbség a futamok után hol az egyik, hol a másik pilótának kedvezett. Az utolsó, Valenciai GP-re Talmácsi érkezett jobb helyzetben, 10 pontos előnnyel Faubellel szemben. Az már biztos volt, hogy a világbajnoki címet csak ők nyerhetik meg, de hogy végül ki fog örülni, kérdéses volt. Az igazság az, hogy Talmácsinak a 3. hely is elegendő lett volna a győzelemhez, de mint tudjuk, ez a sport kiszámíthatatlan. A versenyzők bármikor kicsúszhatnak és a műszaki hibák is elég gyakoriak. Az utolsó futamon hatalmas küzdelem árán a spanyol győzött. Gábor „csak” a dobogó második fokára állhatott, de a világbajnok 5 pontos előnnyel így is ő lett. Ez azért is nagy dolog, mert ebben a sportágban eddig magyar világbajnok még soha nem volt. A világbajnok tehát 282 ponttal Talmácsi Gábor lett, második 277 ponttal Hector Faubel és a harmadik tőlük jócskán lemaradva, 193 ponttal a japán Koyama. Ha ennyi siker még nem lett volna elég Talmácsinak, egy másik hatalmas elismerés is érte a napokban. A motorsport Oscar-jának számító Aranysisak díjat is elnyerte. Ezt a díjat az olasz sportújságírók szavazatai alapján a legjobb motorversenyző kapja meg. Talma előtt olyan sztárok vehették át a díjat, mint Valentino Rossi vagy Andrea Dovizioso. A száguldás szerelmesei azonban nem csak ennek örülhetnek. A 250 cc-es kategóriában szereplő magyar Tóth- csapatnak, Tóth Imrének –aki szintén motorversenyző- és főképp Talmácsi Gábornak köszönhetően egy esetleges Magyar Nagydíj is szóba került. Ki tudja, lehet, hogy a 2009-es világbajnokságon már nem kell a hazai rajongóknak a Cseh Nagydíjra Brnoba utazni, hanem itthon drukkolhatnak a magyar versenyzőknek? Reméljük. Mindenesetre egy biztos, a magyar motorsport legsikeresebb évét zárjuk, a rajongók és a versenyzők legnagyobb örömére.